საგადახდო სისტემასა და საგადახდო მომსახურებასთან დაკავშირებული ოპერაციების გასაჩივრების წესი
საგადახდო მომსახურებასთან დაკავშირებული ოპერაციებთან დაკავშირებით პრეტენზიის დასაფიქსირებლად შეგიძლიათ:
- დარეკოთ საკონტაქტო ცენტრში (+995 322) 265 000.
- ეწვიოთ ბანკის ფილიალს ან სერვის ცენტრს: https://www.pashabank.ge/ge/about-us/contacts
- დააფიქსიროთ მოთხოვნა ელექტრონულად ინტერნეტ ბანკინგის ან ელექტრონული ფოსტით: [email protected] საშუალებით.
თუ თქვენ წარადგენთ სიტყვიერ ან ელექტრონულ საჩივარს, შეიძლება მოგთხოვოთ წერილობითი საჩივრის წარდგენა (მატერიალური სახით) ერთი საბანკო დღის განმავლობაში.
თქვენ უნდა მოგვაწოდოთ ყველა საჭირო ინფორმაცია სადავო ტრანზაქციის შესახებ, მათ შორის:
- ოპერაციის მოცულობა
- ოპერაციის ვალუტა
- ოპერაციის თარიღი და დრო
- ოპერაციის ადგილმდებარეობა
- ოპერაციის დაკავშირებული ნებისმიერი დოკუმენტი
ჩვენ განვიხილავთ თქვენს საჩივარს და გაცნობებთ გადაწყვეტილების შესახებ 15 სამუშაო დღის განმავლობაში. თუ განსაკუთრებული და ობიექტური გარემოებების არსებობის გამო 15 სამუშაო დღის განმავლობაში ვერ შევძლებთ თქვენი პრეტენზიის დამუშავებას და გადაწყვეტას, ჩვენ შეგატყობინებთ დაგვიანების მიზეზის შესახებ და გაცნობებთ მოთხოვნის დამუშავების და გადაწყვეტის ახალ ვადას. მიუხედავად განსაკუთრებული და ობიექტური გარემოებების არსებობისა, ჩვენ განვიხილავთ თქვენს პრეტენზიას და გაცნობებთ საბოლოო გადაწყვეტილებას, პრეტენზიის მიღების დღიდან მაქსიმუმ 35 სამუშაო დღის განმავლობაში.
გაცნობებთ, რომ ბანკის მიერ მოთხოვნის შემთხვევაში, თქვენ უნდა გადაიხადოთ საგადახდო სისტემაში ბანკის მიერ პრობლემის გამოძიებასთან (მათ შორის გასაჩივრებასთან და გადაწყვეტასთან) დაკავშირებით დაწესებული დამატებითი მომსახურების საფასური.
უფრო დეტალური ინფორმაციისთვის გაეცანით საბანკო მომსახურების გენერალური ხელშეკრულებას: https://www.pashabank.ge/ge/general-agreement-pasha-bank
2023 წლის 1 დეკემბრიდან: წარდგენილი საჩივრის დადგენილ ვადაში დაუკმაყოფილებლობის (მათ შორის, პასუხის გაუცემლობის) ან ნაწილობრივ დაკმაყოფილების შემთხვევაში თქვენ შეგეძლებათ, ბანკის წინააღმდეგ საჩივრით მიმართოთ საქართველოს ეროვნულ ბანკთან არსებულ დავების განმხილველ კომისიას (შემდგომ − კომისია).
კომისიასთან საჩივრის შეტანა შეგიძლიათ, ბანკში პრეტენზიის დაფიქსირების დღიდან 6 თვის განმავლობაში.
გთხოვთ, გაითვალისწინოთ, რომ კომისია თქვენს საჩივარს განიხილავს მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ დავის საგნის ღირებულება არ აღემატება 50 000 ლარს ან მის ექვივალენტს უცხოურ ვალუტაში. კომისია საჩივრებს განიხილავს უსასყიდლოდ.
უფრო დეტალური ინფორმაციისთვის მიმართეთ საქართველოს ეროვნულ ბანკს. https://nbg.gov.ge/ / +995 322 406 406

Review of customer complaints
If you submit a verbal or electronic claim, you may be asked to submit a written claim (in material form) within one banking day.
You should provide the bank with as much information as possible about the transaction you are disputing, including:
• The amount of the transaction
• The currency of the transaction
• The date and time of the transaction
• The location of the transaction
• Any documentation related to the transaction
The bank will investigate your claim and notify you of the decision within 15 working days. If the bank cannot investigate your claim within 15 working days due to extraordinary circumstances, it will notify you of the reason for the delay and the new deadline for resolving your claim. The bank will resolve your claim and notify you of the decision within 35 working days of receiving your claim in the event of extraordinary circumstances.
If requested by the Bank, you shall pay additional costs for the investigation ((including appeal and judgement) of a problem in the payment system by the Bank.
For more details, please see the general agreement for rendering banking services: https://www.pashabank.ge/ge/general-agreement-pasha-bank
From 1 December 2023: In case of refusal (including absence of response) or partial satisfaction of the submitted complaint within the established time limit, you may file a complaint against the bank with the Dispute Resolution Commission of the National Bank of Georgia.
You may file a complaint with the commission within 6 months from the date of filing a complaint with the bank.
Please note that the Commission will consider your complaint only if the value of the subject of the dispute does not exceed GEL 50,000 or its equivalent in foreign currency. The Commission considers complaints free of charge.
For more information, please contact the National Bank of Georgia: https://nbg.gov.ge/​ / +995 322 406 406